A Tar Károly sorozatszerkesztő által tervezett Erdélyi Kiskönyvtár 14-15. kötete, TANÚSÁGTEVŐK címmel jelent meg a NIS Kiadónál, Kolozsvárott, 1995-ben, az Erdélyi Szövetség és a Lakitelek Alapítvány támogatásával. A kötetben Aniszi Kálmán kérdéseire válaszolnak: Fábián Ernő, Gaal György, Székely János, Tőkés László, Benkő Samu, Kötő József, Gáll Ernő, Kovács András, Cs. Gyimesi Éva, Péntek János, Katona Ádám. Az alábbiakban a Fábián Ernővel készült beszélgetést adjuk közre teljes terjedelmében. Fábián Ernő születésnapjának 90. évfordulóján tisztelegve.
- Kategória: Kiadványok
Az október 25.-i kovásznai emlékünnepre készülődvén olvassunk együtt Fábián Ernő műveket!
Fábián Ernő (1934–2001)munkásságának bibliográfiája. Összeállította: Timár Norbert – Bárdi Nándor / Nemzeti Kisebbségkutató Intézet:
- Kategória: Kiadványok
Névadónk születésének 240. évfordulójára egyesületünk megjelentette 30. kötetét, melynek bemutatója az április 8.-13. között zajló idei rendezvényünkön kerül bemutatásra. A Kőrösi Csoma Sándor – A magyar lét rejtelmei című kiadványunk fölvonultatja a Csoma Napok gerincét jelentő tudományos ülésszak 2023-as kiadásán elhangzott előadások szerkesztett bemutatóját. Amelyekhez ezúttal szerkesztett videó-sorozatot is biztosítunk.
- Kategória: Kiadványok
A 2015-es Csoma konferencia 44 előadását tartalmazó kiadványunk föllapozható digitális könyvtárunkban. A borítólapon Muzsnay Ákos munkája látható. A könyvet szerkesztették: Ferenczné Szőcs Éva, Gazda József, Szabó Etelka. Készült a Kovászna Város Önkormányzata Kovászna Megye Tanácsa és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, illetve segítségével. Ferenczné Szőcs Éva előszavával ajánljuk.
Előszó
Hogy hol, merre, miként keresendő az igazság – ezekre a kérdésekre ígértünk választ a nyájas olvasónak a tavaly megjelent kötetünkben. Az idei, – a 2015-ös Csoma-konferenciaelőadásaiból összeállított tanulmánykötet – mintegy kiegészítve a tavaly tett ígéretet – nyomok gyűjteményét helyezi az olvasó asztalára. Nyomok az időben, térben, tudományokban és művészetekben, nyomok, melyek vagy indulnak, vagy tartanak ama bizonyos központ felé, amely köré a sorban 22. kötetünk is felsorakozik: Kőrösi Csoma Sándor, és életének, munkásságának máig ható, nyomon követhető hagyatéka.
A Kőrösi Csoma Sándor – Nyomok az időben kötet, ahogyan az alcím is utalást tesz reá, az Eurázsiai civilizációs rétegek egymást metsző síkjain kutatja közös örökségünk nyomait. Nyelv, írás és zene területeire kalauzol az első fejezet, történelmi időkbe a második, Csoma munkásságához nyújt újabb adalékot a harmadik, és végül civilizációk határmezsgyéjén találkoznak a témájukat tekintve egymástól távoli, de mégis közös örökségünket feltáró írások az utolsó fejezetben.
A 44, 5-10 oldalastól akár 20-30 oldalig is terjedő, tudományos igényességgel megalkotott, és jól megalapozott hivatkozott irodalommal ellátott tanulmány szerteágazó nyomvonalait állítja fel az eurázsiai civilizációs rétegeknek: történelem, filozófia, vallástudomány, nyelvészet, harcászat, folklór, antropológia, gyógyítás, gasztronómia, zene, matematika – hogy csak néhányat említsünk az érintett területeknek.
Köztük akad, könnyed gondolatébresztő, meglepő összefüggéseket feltáró, tovább-olvasásra-kutatásra ösztönző, hiánypótló, megerősítő, s olyan is, amely a már megszokott/elfogadott, „főáramú” tudományos álláspontot tárja fel új szemszögből, így serkentve azok újraértelmezésére.
De hová vezetnek a feltárt nyomok? – kérdezheti joggal az Olvasó, nem is sejtve, hogy a kérdésben a válasz. Mert a nyomok – független attól, hogy elvisznek-e a várt célhoz – léteznek. Léteznek, vezetnek és összekapcsolnak. Akár a hagyomány, a nyelv, a történelem.
Majd, akárcsak a történelem, nyelv, hagyomány, szerteágaznak, hogy kirajzolódjon általuk egy időt és teret gazdagon behálózó térkép, amelyen pontos határvonalak nélkül is kirajzolódik egy nép, egy nemzet sorsa és annak tárgyi-szellemi öröksége, egy népé, mely képes volt olyan fiakat elindítani úttalan utakra, mint Kőrösi Csoma Sándor. S kinek nyomdokain haladva újra meg újra útnak indulnak a gondolat szárnyán kései fiai, megmenteni az utókornak a nyomokat – vagy, ami még a nyomokból menthető. Hozzájuk csatlakozhatnak tettben és gondolatban ennek a kötetnek értő-érző olvasói.
Ferenczné Szőcs Éva
- Kategória: Kiadványok
2019 novemberében volt kerek kétszáz esztendeje, hogy Kőrösi Csoma Sándor elindult hosszú keleti útjára, melyről sosem tért vissza. Az ő élete, keleti útja, munkássága iránti érdeklődés az idő teltével nem csökkenni, inkább bővülni, szélesedni látszik – fogalmaz Molnár Vilmos, a csíkszeredai Hargita Kiadóhivatal által megjelentetett Székely Könyvtár-sorozat 76., Kőrösi Csoma Sándor az újabb kutatások tükrében című kötetében. A kötetben szereplő írások forrása az 1991-től rendszeresen, évente megrendezett Csoma-konferenciasorozatunk kötetei, a válogatás a szimpóziumaink résztvevőinek munkáiból készült.
- Kategória: Kiadványok