Ahogy közelednek a 35. Csoma Napok, ideje bepillantani az idei konferencia izgalmas témáiba! A tudomány, művészet, folklór és hit párbeszédének jegyében olyan előadások kerülnek terítékre, amelyek a múltunk kutatását új perspektívákból közelítik meg. Rovatunkban nap mint nap bemutatjuk az asztalra kerülő kérdéseket, hogy közösen gondolkodhassunk és vitázhassunk róluk. Csatlakozzanak hozzánk, készülődjünk együtt!
TUDOMÁNYOS KONFERENCIA: "Kőrösi Csoma Sándor – A magyar eredet olvasatai"
A📜 Hogyan kerültek haza Mikes Kelemen legendás levelei? Vajon tényleg a rodostói magyarok egyike hozta Magyarországra, vagy más, rejtélyes csatornákon keresztül érkezett?
Az előadásban feltárul a Törökországi levelek kiadásának és terjesztésének eddig kevéssé ismert története. Szó lesz arról, hogyan kapcsolódik az első kiadás Kultsár István nevéhez, milyen szerepe lehetett Görög Demeternek és hogy milyen összefonódásokra utalnak a szabadkőműves páholyok.
🔎 Milyen titkok rejlenek a Mikes-kézirat útjában?
- Hogyan szerezte meg az eredeti példányt a kiadó?
- Miért kapott cenzori engedélyt már 1792-ben?
- Milyen szerepe volt a szabadkőműveseknek a kiadás finanszírozásában és védelmében?
- Hogyan került az eredeti kézirat végül az Egri Érseki Könyvtárba?
Az előadás során olyan új szempontok is felmerülnek, amelyek eddig nem szerepeltek az irodalomtörténetben. A Mikes-levelek története nem csupán irodalmi vagy történeti érdekesség, hanem egy izgalmas nyomozás, amely bemutatja, milyen nehézségek és politikai háttérjátszmák övezték egy fontos mű hazakerülését és kiadását.
Ne hagyja ki! Ismerjük meg együtt Mikes Kelemen üzenetének évszázadokon átívelő útját! 📖✨
Nyitókép forrása itt.
NÉVJEGY:
Dr. Károlyi Attila József Pécsett született, de egészségügyi dolgozó édesanyja miatt hamar Nagykanizsára került a család. A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogászdiplomát 1976-ban. Szakterülete a közlekedési jog. Több ciklus óta Nagykanizsa önkormányzati képviselője, jelenleg Kultúrával és külkapcsolatokkal összefüggő feladatokat ellátó tanácsnok, a Jogi, Nemzetpolitikai és Közrendi Bizottság elnöke, Közbeszerzési Bizottság elnöke. Ralizott és az autósport szövetség fegyelmi bizottságában is tag volt. Helytörténeti kutatásokat is végez, több könyvet írt Kanizsáról. Publikációi főként helytörténeti témákat dolgoznak fel, kiemelkedő művei közé tartozik az Inkey Breviarium (2001, 2013), Nagykanizsa város elöljárói (2005), valamint Zalai ügyvédség történeti almanachja 1871–2021 (2021, utóbbi társszerző- és szerkesztőjeként . Szakmai munkásságát több díjjal ismerték el, többek között a Kiváló Ügyvédi Munkáért kitüntetéssel (2017).
KAPCSOLÓDÓ: 35. Csoma Napok programterv
Tekintsék meg a tavalyi konferencia előadásainak felvételeit! Várjuk a videók alatt hozzászólásaikat, véleményeiket. Lejátszási listánk:
Kulcsmondatok és kulissza-pillanatok, 7 nap közel 13 percnyi mozgóképbe sűrítve – ahogyan egyesületünk médiaműhelyének diákjai látták: ilyen volt a 34. Csoma Napok a Ferencz Boglárka, Moldovai Kitti, Molnár Fanni, Szabó Renáta és Tasnádi Magor lencséjén keresztül.