Megtekinthető egyesületünk videócsatornáján a debreceni Olvass Többet! mozgalom hatodik konferenciájának újabb előadása: a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola magyartanára, Tamás Adél ismerteti a romániai oktatásban múlt tanévtől bevezetett "Zöld hét" irodalommal összekapcsolt modelljét. Az előadás kiemeli, hogy a természet és irodalom témája kreatív lehetőségeket nyújt mind az egyéni, mind a csoportos tanuláshoz.
Az előadás a "Zöld irodalom" témakörben ad ötleteket tanórákra és iskolai projektekre, az irodalom és a természet kapcsolódását vizsgálva.
Az 5. osztályos tanulók népdalokkal, mesékkel (például La Fontaine, Heltai Gáspár, Jékely Zoltán műveivel), illusztrációkkal és bábozással fedezik fel a természeti világot és annak irodalmi megjelenítését. A 6. osztályosok "Jeopardy" játékkal mélyítik el tudásukat szólások, közmondások, népdalok és időjóslások témájában, valamint Kányádi Sándor és Nemes Nagy Ágnes verseihez készítenek illusztrációkat, videókat.
A 10. osztályosok mélyebb elemzéseket végeznek mitológiai és irodalmi szövegeken, mint például Nemes Nagy Ágnes és Lackfi János művei, saját alkotásokkal és illusztrációkkal kiegészítve. A Zöld hét programjai között az irodalmi alkotásokhoz kapcsolódó vizuális és zenei projektek, valamint dramatizált előadások is szerepelnek. Az előadás kiemeli, hogy a természet és irodalom témája kreatív lehetőségeket nyújt mind az egyéni, mind a csoportos tanuláshoz.
A tanulók aktív részvételét papírszínház, dramatizálás és kreatív alkotások ösztönzik. Lackfi János „Ökoballada a pulykáról” című műve humorosan világít rá az ember és természet kapcsolatára. Antonio Machado egyik verse a természet szépségeire és az emberi felelősségre irányítja a figyelmet.
Az előadás hangsúlyozza, hogy az irodalom révén a fiatalok megérthetik a környezeti értékek fontosságát és szerepüket azok védelmében. Összességében a program a fenntarthatóságot és a természet tiszteletét népszerűsíti az irodalom eszközeivel.
Szeretettel gratulálunk! Várjuk hozzászólásaikat a videó alatt, köszönjük az együttműködési lehetőséget!
Az előadás preyentációja letölthető innen.